Un zbor Air France de la Charles-de-Gaulle, din Paris, urmează să aterizeze sub escortă într-o zonă securizată de pe Aeroportul Kennedy, la New York, în urma unei ameninţări anonime, potrivit postului WABC, relatează Ouest France în pagina electronică, citat de Mediafax.
Zborul AF22, care a decolat de pe Aeroportul Roissy Charles-de-Gaulle, era escortat de avioane de vânătoare aparţinând armatei americane către Aeroportul John F. Kennedy.
Avionul urma să aterizeze într-o zonă securizată pentru a fi percheziţionat, a anunţat postul newyorkez.
Potrivit ABC News, care citează un oficial american pe care nu-l identifică, Police Fusion Center din Maryland, care centralizează informaţii, a primit un apel anonim în legătură cu o ameninţare cu prezenţa unor arme chimice la bordul avionului.
Ameninţarea nu este considerată credibilă, potrivit ABC. Nici Administraţia federală a aviaţiei (FAA), la Port Authority în New York, şi nici Air France nu au putut fi contactate.
0 Comentarii